O szkole

Położenie geograficzne

 Wieś Rękoraj należy do gminy Moszczenica, leżącej na terenie województwa łódzkiego i powiatu piotrkowskiego. Zajmuje powierzchnię 958 ha. Położona jest w północno-zachodniej części Równiny Piotrkowskiej, należącej do Wzniesień Południowo-Mazowieckich. Średnie wzniesienie w/w równiny wynosi 220m npm. Wieś położona jest przy trasie samochodowej relacji Łódź-Piotrków Tryb. 



   


Historia szkoły

 

         Pierwszą szkołę w Rękoraju założono w kilka lat po powstaniu styczniowym. Był to budynek mały, drewniany, kryty słomą, wybudowany na placu o powierzchni 1000m , należącym do Józefa Jończyka, a później jego syna Antoniego. Przetrwał on do roku 1913. w tym czasie rozpoczęto budowę nowej szkoły: murowanej z cegły, pokrytej czerwoną dachówką. Oddano ją do użytku w 1917 roku. Budynek składał się z dwóch sal – szatni o powierzchni 24m2  i klasy lekcyjnej – 54m2 . Przy szkole było mieszkanie służbowe dla nauczyciela.

            Do 1917 roku w skład obwodu szkolnego wchodziły trzy wsie: Rękoraj, Sierosław i Gajkowice. Później do obwodu należał tylko Rękoraj, ponieważ pozostałe wsie otrzymały własne szkoły. Przez cały czas była to placówka jednoklasowa, w której do 1918r.

Uczyła J. Popielówna, później M. Bojarska, a w roku szkolnym 1922/23 z. Jakuborska.

            W 1923 roku kierownictwo szkoły objął Romuald Dukowicz. Od 1931 roku szkoła w Rękoraju była szkoła II stopnia o trzech nauczycielach i dochodzącym na kilka godzin do nauki religii księdzu. Liczyła 7 klas .W 1934r. zlikwidowana została klasa siódma, a w 1936 r. zmniejszono stopień organizacyjny i utworzono szkołę 4-klasową o dwóch nauczycielach i 122 uczniach. W latach 1937-38 szkoła była dwuklasowa.

 

            1 września 1939 roku nauka w szkole nie rozpoczęła się. Wybuchła II wojna światowa. W Październiku tegoż roku okupanci zezwolili na zorganizowanie szkoły, w której zatrudniono Helenę i Romualda Dukowiczów. Z powodu braku opału szkoła w okresie zimy była nieczynna. od 1 lutego 1940r. zwolniono wszystkie nauczycielki, których mężowie zatrudnieni byli w szkolnictwie. Dotknęło to również H. Dukowiczową, na której miejsce wyznaczono nauczyciela S. Jagiełłę. Po roku opuścił on jednak Rękoraj, gdyż został przeniesiony do Mierzyna. W nowym miejscu pracy został aresztowany i zamęczony w obozie koncentracyjnym. Kierownik szkoły w Rekoraju – R. Dukowicz, poszukiwany przez gestapo, zbiegł ze wsi, a nowym nauczycielem został Jan Trapszo, uciekinier z Kalisza.

            W styczniu 1945r., po wyzwoleniu, nauczyciele pracujący w Rękoraju wrócili w swe rodzinne strony. Od 1 lutego wróciła do pracy H. Dukowicz i uczyła ponad 200 uczniów, pracując jako jedyna siła nauczycielska we wsi. Od 1 października 1947r. pracę w szkole podjął Kazimierz Szperna, a 15 dni później zaczął uczyć również Mieczysław Woźniak. Szkoła w tym czasie liczyła 205 uczniów.

Do obwodu szkolnego należały wsie Rękoraj i Sierosław. W roku szkolnym 1948/49 kierownikiem szkoły zostaje mianowany K. Szperna.

            1951 szkoła jest ponownie szkoła siedmioklasową, a w 1954r. stanowisko kierownika szkoły obejmuje I. Świstak ( później Lis).

            W 1961r. stanowisko kierownika szkoły objął Czesław Kobędza.  Szkoła liczyła w tym czasie 185 uczniów, pracowało w niej

6 nauczycieli. Izby lekcyjne były małe, a klasy liczne. Nowy kierownik szkoły powziął starania o budowę nowej szkoły.

            Wiosną 1964r. rozpoczęto budowę szkoły na placu zakupionym od A. Jończyka.

Uroczyste otwarcie nowego budynku szkolnego odbyło się 1.09.1965 r. rok 1965 jeszcze z innych względów zasługuje na uwagę. Właśnie  w tym roku ostatni rocznik kończył siedmioklasową szkołę. Następne będą się uczyć w zreformowanej ośmioklasowej szkole podstawowej.

            Liczba oddziałów szkolnych w poszczególnych latach była różna i wahała się miedzy siedmioma w roku 1965/66 a dwunastoma w roku 1988/89. na ilość oddziałów miały wpływ różne czynniki. Jednym z głównych było utworzenie w roku 1966/67 klasy ósmej. Następnie dla uczniów bardzo słabych, mających trudności z nauką utworzono w roku 1973/74 klasę specjalną o obniżonym poziomie nauczania. Ilość oddziałów tej klasy w poszczególnych latach zmieniała się w zależności od liczby dzieci otrzymujących skierowania do nauczania trybem specjalnym. Do klasy tej uczęszczały obok dzieci z Rękoraja i Sierosławia, dzieci z Podolina i Srocka. W roku 1993 klasa specjalna została zlikwidowana. W 1985 roku powstał w Rękoraju oddział zerowy, obejmujący rocznik sześciolatków, mający na celu przygotowanie dzieci do podjęcia nauki szkolnej.

            W latach 1976-85  funkcję dyrektora szkoły objął Jan Scieszko. Doprowadził on do przeprowadzenia i zakończenia remontu kapitalnego szkoły, w tym wykonania instalacji wodnej i kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, odwodnienia budynku, oddania do użytku budynku mieszkalnego dla nauczycieli. Panu J. Ścieszko uczennice i uczniowie szkoły zawdzięczają ogrodzenie terenu szkoły, urządzenie szatni, urządzenie kuchni, stołówki, magazynku sportowego, szatni do zajęć w-f, wykonanie parkingu przed budynkiem szkoły.

Ówczesny dyrektor cieszył się autorytetem w srodowisku.

Od 1.09.1985 r. funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Rękoraju pełni dr Zbigniew Tuta. Z jego inicjatywy wykonano wiele prac: pobudowano basen odkryty, boisko asfaltowe do piłki ręcznej, wymieniono ogrodzenie placu szkolnego, zmodernizowano kuchnię szkolną, świetlicę i sanitariaty. Zakupiono nowe meble do klas, wiele różnego sprzętu i pomocy naukowych, zorganizowano pracownię komputerową i salę multimedialną.

 

Baza szkoły

                 Działka szkolna o powierzchni 100072 m2  zlokalizowana jest przy drodze wiejskiej w odległości 150 metrów na zachód od szosy Piotrków Tryb.- Łodź.

Budynek jest jednopiętrowy,  posiada 7 klasopracowni, pracownię komputerową, swietlicę, multimedialną salę wykładową z fotelami. Na parterze znajduje się sala gimnastyczna, biblioteka, która zawiera 2500 woluminów, szatnia, hol. W budynku znajdują się również sanitariaty, kuchnia, stołówka – z obiadów korzysta około 90 uczniów. Na piętrze znajdują się klasopracownie nauczania zintegrowanego, figloraj.  

Obok szkoły znajdują się boiska sportowe wymiarowe dla poszczególnych dyscyplin: piłki nożnej - trawiaste, boisko asfaltowe do piłki ręcznej i koszykowej, siatkowej. Szkoła posiada również dwa rekreacyjne baseny kąpielowe z miejscem do plażowania, parking, ogródek z placem zabaw, siłownię zewnętrzną, ogródek rekreacyjny z kominkiem.


 

Dodatkowe informacje o szkole/placówce, najważniejsze dokonania

 

            Wszyscy uczniowie biorą udział w lekcjach języka angielskiego. Rozwijają swoje zainteresowania  w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych społecznie przez nauczycieli – plastyczne, modelarskie, muzyczne, komputerowe, sportowe, literackie, socjoterapeutyczne, świetlicowe. Uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach wokalnych, plastycznych, sportowych na szczeblu gminy i powiatu. Biorą udział w występach filharmoników, teatrów. Wyjeżdżają do kina, na basen, na biwaki, dalsze i bliższe wycieczki jak również

na „ Zieloną Szkołę ”, zajęcia tenisa ziemnego. Nauczyciele doskonalą swoje umiejętności biorąc udział w różnego typu szkoleniach kursach. Systematycznie zdobywają stopnie awansu zawodowego. Szkolny Klub Sportowy „ SNIKERS ” organizuje kolonie letnie wzbogacając materialnie wyposażenie sportowe szkoły, prowadzi sekcję bilardową - systematycznie zdobywającą medale na mistrzostwach Polski.

W sali wykładowej odbywają się kursy dla społeczności rolniczej oraz zebrania wiejskie.

Aktualności

Mikołajki

03.11.2022

Mikołajki

  6 grudnia 2018 roku nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków.Mikołajki stałysię w naszej tradycji świętem nas wszystkich. Z okazji imienin Mikołaja obdarowujemy się upominkami i bawimy na tematycznych imprezach. Nie można jednak zapominać, że to szczególny dzień dla tych, którzy na chrzcie otrzymali właśnie takie imię! W naszym gronie jest właśnie taki Mikołaj :)Drogi Mikołaju: Ile siły w Mikołaju, Ile śniegu w jego kraju, Ile gwiazd na ciemnym niebie, Tyle życzeń dziś dla Ciebie! 

Czytaj więcej...
Dzień pluszowego misia

29.11.2018

Dzień pluszowego misia

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy w listopadzie. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie oraz w Rękoraju :)

Czytaj więcej...
Mikołajkowa wycieczka szkolna na trampoliny i lodowisko do Łodzi

06.12.2018

Mikołajkowa wycieczka szkolna na trampoliny i lodowisko do Łodzi

Mikołajkowa wycieczka szkolna na trampoliny i lodowisko do Łodzi

Czytaj więcej...
owady

15.11.2018

Owady w szkole

W środę 24 października uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Rękoraju wzięli udział w „Żywej lekcji przyrody”. Dzieci i młodzież miały okazję obejrzeć żywe okazy owadów egzotycznych oraz pogłębić wiedzę na ich temat. Uczniowie podziwiali m.in samicę modliszki, świerszcze egzotyczne, liśćca, karaczana, patyczaki oraz straszyka. Pokaz wzbogaciły również gabloty pełne tropikalnych motyli dziennych i nocnych.Materiał: Magdalena Maćkowska Zdjęcia: Sara Krasoń

Czytaj więcej...
slubowanie

16.11.2018

Ślubowanie klas pierwszych

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Rękoraju są już pełnoprawnymi uczniamiŚlubowanie i pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszej szkole. Film klasy pierwszej :)

Czytaj więcej...
11

16.11.2018

100-lecie

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Czytaj więcej...

Wyszukiwarka