O szkole
Położenie geograficzne
Wieś Rękoraj należy do gminy Moszczenica, leżącej na terenie województwa łódzkiego i powiatu piotrkowskiego. Zajmuje powierzchnię 958 ha. Położona jest w północno-zachodniej części Równiny Piotrkowskiej, należącej do Wzniesień Południowo-Mazowieckich. Średnie wzniesienie w/w równiny wynosi 220m npm. Wieś położona jest przy trasie samochodowej relacji Łódź-Piotrków Tryb.
Historia szkoły
Pierwszą szkołę w Rękoraju założono w kilka lat po powstaniu styczniowym. Był to budynek mały, drewniany, kryty słomą, wybudowany na placu o powierzchni 1000m , należącym do Józefa Jończyka, a później jego syna Antoniego. Przetrwał on do roku 1913. w tym czasie rozpoczęto budowę nowej szkoły: murowanej z cegły, pokrytej czerwoną dachówką. Oddano ją do użytku w 1917 roku. Budynek składał się z dwóch sal – szatni o powierzchni 24m2 i klasy lekcyjnej – 54m2 . Przy szkole było mieszkanie służbowe dla nauczyciela.
Do 1917 roku w skład obwodu szkolnego wchodziły trzy wsie: Rękoraj, Sierosław i Gajkowice. Później do obwodu należał tylko Rękoraj, ponieważ pozostałe wsie otrzymały własne szkoły. Przez cały czas była to placówka jednoklasowa, w której do 1918r.
Uczyła J. Popielówna, później M. Bojarska, a w roku szkolnym 1922/23 z. Jakuborska.
W 1923 roku kierownictwo szkoły objął Romuald Dukowicz. Od 1931 roku szkoła w Rękoraju była szkoła II stopnia o trzech nauczycielach i dochodzącym na kilka godzin do nauki religii księdzu. Liczyła 7 klas .W 1934r. zlikwidowana została klasa siódma, a w 1936 r. zmniejszono stopień organizacyjny i utworzono szkołę 4-klasową o dwóch nauczycielach i 122 uczniach. W latach 1937-38 szkoła była dwuklasowa.
1 września 1939 roku nauka w szkole nie rozpoczęła się. Wybuchła II wojna światowa. W Październiku tegoż roku okupanci zezwolili na zorganizowanie szkoły, w której zatrudniono Helenę i Romualda Dukowiczów. Z powodu braku opału szkoła w okresie zimy była nieczynna. od 1 lutego 1940r. zwolniono wszystkie nauczycielki, których mężowie zatrudnieni byli w szkolnictwie. Dotknęło to również H. Dukowiczową, na której miejsce wyznaczono nauczyciela S. Jagiełłę. Po roku opuścił on jednak Rękoraj, gdyż został przeniesiony do Mierzyna. W nowym miejscu pracy został aresztowany i zamęczony w obozie koncentracyjnym. Kierownik szkoły w Rekoraju – R. Dukowicz, poszukiwany przez gestapo, zbiegł ze wsi, a nowym nauczycielem został Jan Trapszo, uciekinier z Kalisza.
W styczniu 1945r., po wyzwoleniu, nauczyciele pracujący w Rękoraju wrócili w swe rodzinne strony. Od 1 lutego wróciła do pracy H. Dukowicz i uczyła ponad 200 uczniów, pracując jako jedyna siła nauczycielska we wsi. Od 1 października 1947r. pracę w szkole podjął Kazimierz Szperna, a 15 dni później zaczął uczyć również Mieczysław Woźniak. Szkoła w tym czasie liczyła 205 uczniów.
Do obwodu szkolnego należały wsie Rękoraj i Sierosław. W roku szkolnym 1948/49 kierownikiem szkoły zostaje mianowany K. Szperna.
1951 szkoła jest ponownie szkoła siedmioklasową, a w 1954r. stanowisko kierownika szkoły obejmuje I. Świstak ( później Lis).
W 1961r. stanowisko kierownika szkoły objął Czesław Kobędza. Szkoła liczyła w tym czasie 185 uczniów, pracowało w niej
6 nauczycieli. Izby lekcyjne były małe, a klasy liczne. Nowy kierownik szkoły powziął starania o budowę nowej szkoły.
Wiosną 1964r. rozpoczęto budowę szkoły na placu zakupionym od A. Jończyka.
Uroczyste otwarcie nowego budynku szkolnego odbyło się 1.09.1965 r. rok 1965 jeszcze z innych względów zasługuje na uwagę. Właśnie w tym roku ostatni rocznik kończył siedmioklasową szkołę. Następne będą się uczyć w zreformowanej ośmioklasowej szkole podstawowej.
Liczba oddziałów szkolnych w poszczególnych latach była różna i wahała się miedzy siedmioma w roku 1965/66 a dwunastoma w roku 1988/89. na ilość oddziałów miały wpływ różne czynniki. Jednym z głównych było utworzenie w roku 1966/67 klasy ósmej. Następnie dla uczniów bardzo słabych, mających trudności z nauką utworzono w roku 1973/74 klasę specjalną o obniżonym poziomie nauczania. Ilość oddziałów tej klasy w poszczególnych latach zmieniała się w zależności od liczby dzieci otrzymujących skierowania do nauczania trybem specjalnym. Do klasy tej uczęszczały obok dzieci z Rękoraja i Sierosławia, dzieci z Podolina i Srocka. W roku 1993 klasa specjalna została zlikwidowana. W 1985 roku powstał w Rękoraju oddział zerowy, obejmujący rocznik sześciolatków, mający na celu przygotowanie dzieci do podjęcia nauki szkolnej.
W latach 1976-85 funkcję dyrektora szkoły objął Jan Scieszko. Doprowadził on do przeprowadzenia i zakończenia remontu kapitalnego szkoły, w tym wykonania instalacji wodnej i kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, odwodnienia budynku, oddania do użytku budynku mieszkalnego dla nauczycieli. Panu J. Ścieszko uczennice i uczniowie szkoły zawdzięczają ogrodzenie terenu szkoły, urządzenie szatni, urządzenie kuchni, stołówki, magazynku sportowego, szatni do zajęć w-f, wykonanie parkingu przed budynkiem szkoły.
Ówczesny dyrektor cieszył się autorytetem w srodowisku.
Od 1.09.1985 r. funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Rękoraju pełni dr Zbigniew Tuta. Z jego inicjatywy wykonano wiele prac: pobudowano basen odkryty, boisko asfaltowe do piłki ręcznej, wymieniono ogrodzenie placu szkolnego, zmodernizowano kuchnię szkolną, świetlicę i sanitariaty. Zakupiono nowe meble do klas, wiele różnego sprzętu i pomocy naukowych, zorganizowano pracownię komputerową i salę multimedialną.
Baza szkoły
Działka szkolna o powierzchni 100072 m2 zlokalizowana jest przy drodze wiejskiej w odległości 150 metrów na zachód od szosy Piotrków Tryb.- Łodź.
Budynek jest jednopiętrowy, posiada 7 klasopracowni, pracownię komputerową, swietlicę, multimedialną salę wykładową z fotelami. Na parterze znajduje się sala gimnastyczna, biblioteka, która zawiera 2500 woluminów, szatnia, hol. W budynku znajdują się również sanitariaty, kuchnia, stołówka – z obiadów korzysta około 90 uczniów. Na piętrze znajdują się klasopracownie nauczania zintegrowanego, figloraj.
Obok szkoły znajdują się boiska sportowe wymiarowe dla poszczególnych dyscyplin: piłki nożnej - trawiaste, boisko asfaltowe do piłki ręcznej i koszykowej, siatkowej. Szkoła posiada również dwa rekreacyjne baseny kąpielowe z miejscem do plażowania, parking, ogródek z placem zabaw, siłownię zewnętrzną, ogródek rekreacyjny z kominkiem.
Dodatkowe informacje o szkole/placówce, najważniejsze dokonania
Wszyscy uczniowie biorą udział w lekcjach języka angielskiego. Rozwijają swoje zainteresowania w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych społecznie przez nauczycieli – plastyczne, modelarskie, muzyczne, komputerowe, sportowe, literackie, socjoterapeutyczne, świetlicowe. Uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach wokalnych, plastycznych, sportowych na szczeblu gminy i powiatu. Biorą udział w występach filharmoników, teatrów. Wyjeżdżają do kina, na basen, na biwaki, dalsze i bliższe wycieczki jak również
na „ Zieloną Szkołę ”, zajęcia tenisa ziemnego. Nauczyciele doskonalą swoje umiejętności biorąc udział w różnego typu szkoleniach kursach. Systematycznie zdobywają stopnie awansu zawodowego. Szkolny Klub Sportowy „ SNIKERS ” organizuje kolonie letnie wzbogacając materialnie wyposażenie sportowe szkoły, prowadzi sekcję bilardową - systematycznie zdobywającą medale na mistrzostwach Polski.
W sali wykładowej odbywają się kursy dla społeczności rolniczej oraz zebrania wiejskie.